Билка на бесмртноста – Го чува здравјето од глава до пети

Билка на бесмртноста – Го чува здравјето од глава до пети

Анасонот е медитеранска, повеќегодишна билка, која се употребува со векови и многу е здрава.
Во себе има витамин Ц, диетални влакна, калциум, магнезиум, а се смета дека семето на оваа билка е едно од најздравите.
Помага за сите проблеми со стомакот и варењето на храната, воедно делува и на нервниот систем, така што ги смирува нервите.
Помага да се намалат болките во стомакот, а со облоги помага да се намали и болката и црвенилото од каснувања од инсекти.
бремените жени треба да избегнуваат анасон зошто ја стимулира матката.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории