Одличен вкус: Тестенини со кајмак и кисела павлака

Одличен вкус: Тестенини со кајмак и кисела павлака

Брз и вкусен ручек од тестенини.

Состојки:

  • 500 гр тестенини
  • 200 гр кајмак
  • 2 дл кисела павлака Пекабела
  • сол
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Тестенините згответе ги во вода со малку сол и масло. 
  2. Кајмакот измешајте го со кисела павлака и, ако е потребно, малку посолете. 
  3. Во врелото тесто кое сте го процедиле, ставете го кајмакот со кисела павлака и добро измешајте. 
  4. Јадењето послужете го топло.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед