Солени мафини со тиквички и лута пиперка

Солени мафини со тиквички и лута пиперка

Солени мафини со тиквички и лути пиперки.

Состојки:

 • 200 гр. тиквички
 • 200 гр. сирење
 • 1 лута пиперка
 • 2 јајца
 • 4 лажици презла
 • 4 лажици брашно
 • 4 лажици јогурт
 • 4 лажици брашно
 • 1 рака магдонос сечен
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се сечат лупените тиквички на коцки, се чисти и сече ситно и пиперката.
 2. Се става се во чинија и се меша.
 3. Се става тестото во намастени калапи за мафини и се пече на загреана рерна, на 200 степени околу 20 минути.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории