Имаат повеќе витамин Ц од портокал – За што се помагаат јагодите

Имаат повеќе витамин Ц од портокал – За што се помагаат јагодите

Јагодите се многу вкусно и здраво овошје, симбол на пролетта и летото.
Имаат ниско калориска вредност, диетални се, и имаат многу влакна, а важен факт за нив е дека имаат два пати повеќе витамин Ц од портокал.
Имаат и многу Б комплекс во себе.
Ни помагаат да имаме здрави и цврсти коски, тие се супер храна за очите, а исто така и помагаат телото да се бори со инфекции и вируси.
Ја чуваат и кожата здрава и сјајна.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории