Салата со јајца, сланина и везени пиперки

Салата со јајца, сланина и везени пиперки

Направете салата со јајца и сланина, посебн вкус во морето рецепти за салати.

Состојки:

 • 5 варени јајца
 • 4-5 парчиња димена сланина
 • 1 кисела пиперка лута
 • 2 слатки везени пиперки
 • 2 лажици кисела павлака
 • 100 гр. рендан кашкавал
 • сол, бибер и магдонос
 • 1 млад лук

Подготовка:

 1. Се варат и лупат јајца.
 2. Се пече сланината на малку масло да стане крцкава.
 3. Се сечат ситно варените јајца, се ставаат во сад, се пасираат со вилушка, се додава рендан кашкавал, павлака и сечена сланина.
 4. Се ставаат сечените пиперки, зачини, сечен млад лук и магдонос.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории