Откријте ги сардините, мали риби што треба да се јадат наголемо

Откријте ги сардините, мали риби што треба да се јадат наголемо

Ева сардините се вистински благодет од морските длабочини на Јадранот, богати со протеини, омега-3 масни киселини, а истовремено не содржат конзерванси и адитиви.

Сината риба е една од намирниците кои содржат најлесно достапни незаситени масни киселини, познати како омега-3, кои помагаат во заштита на нашиот кардиоваскуларен систем, ги намалуваат високите нивоа на холестерол, но исто така можат да спречат и разни срцеви заболувања. Само 4 до 5 сардини на ден покриваат повеќе од 50% од дневните потреби за омега-3 киселини. Но, бидејќи свежата риба не е секогаш достапна, квалитетна замена се сардините EVA, чие секое пакување содржи море од протеини, витамин Д, калциум и омега-3 масни киселини. Освен што се вкусни и здрави, сардините се и ценовно прифатливи, па затоа скоро и да нема изговор зошто да не уживаме во нив и неколку пати во неделата.

Веќе со децении излегуваат од конзерва, а содржат само риба, сол и масло

Сардините се конзумираат уште од дамнешно време, но од нутриционистички аспект, тие се можеби најважната риба на Јадранот, спасувајќи многу жители од глад. Од храна за сиромашните, денес е достапна на секој чекор, а како сардина во конзерва, ги чува сите свои придобивки до моментот на отворање и послужување во омилените јадења. Сардините се здрави и вкусни, а добро пливаат во многу рецепти. Токму нивната едноставност, или 3-те состојки кои ги содржат и фактот дека не содржат конзерванси и адитиви ги прават EVA сардините одличен избор кој ги содржи сите добри нутритиенти, веќе со генерации.

Заштитното лице на омилениот бренд EVA, моржот Шиме, е задоволен со својот изглед од 1948 година и ужива доверба и лојалност кај потрошувачите на повеќе од 20 пазари низ целиот свет. Веднаш до него, стои и шефот Иван Пажанин, кој на свој начин го „лови“ вниманието на потрошувачите.

Брендот EVA е синоним за хрватски квалитет, вкусни јадења и традиција

За сите оние кои не сакаат да прават јадења со риба затоа што немаат искуство и вештини, добрата вест доаѓа од еден од најпознатите хрватски готвачи, Иван Пажанин. Нашиот експерт за риби, со помош на легендарниот морж Шиме, дизајнираше и усоврши серија рецепти за секое непце и за секоја пригода, без разлика дали ЕВА сардините ќе се најдат во сендвич како брзо решение за ручек во морето од обврски или ќе пробате да ги употребите во Леб на вишки начин, кој пред вашите гости го става се она што е најдобро од морето и Медитеранот. Побарајте нови идеи за вкусни јадења со сардини кои ви ги предлага шеф Иван Пажанин, кога станува збор за квалитетни совети за оваа здрава и вкусна риба, трикови за нејзина подготовка и докажани рецепти кои успеваат секој пат.

Според зборовите на шефот Пажанин,„Секогаш има вистинска риба“ и треба само да се додаде зрнце добра волја, капка љубов и гозбата во која сардините имаат главна улога може да започне. Изберете сардини Eva, здрава и вкусна риба и добар апетит!

singlepost_text