Филети ослич во сос од домати – вкусен ручек

Филети ослич во сос од домати – вкусен ручек

Филети ослич во доматен сос.

Состојки:

  • 4 филети ослич
  • 400 гр домати од тегла со сос
  • 2 лажици сок од лимон
  • босилек
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Премачкајте го со масло дното на тепсијата.
  2. Филетите риба поставете ги така што кожата, ако ја има, ќе биде долу. Доматите исечкајте ги на мали парчиња па наредете ги покрај рибата. Додајте сос од конзерва.
  3. Листовите босилек исечкајте ги и посипете половина преку рибата и доматите. Пропрскајте со сок од лимон. Посолете и побиберете по вкус. Печете околу 15 минути.
  4. Посипете со останатите сечкани листови босилек и послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text