Чорба од спанаќ и праз

Чорба од спанаќ и праз

Здрава и вкусна чорба…

Состојки:

  • 2 струка праз
  • 500 гр исчистен спанаќ
  • 1 лажица сув зачин
  • 1 лажичка маслиново масло
  • 3 чешниња лук
  • малку павлака ако не постите

Начин на подготовка:

  1. Во сад ставете вода и, кога ќе се загрее, додајте праз исечкан на кругови. Доволно е да се обвари, па додајте измиен спанаќ Благо притиснете и потопете. Гответе 2-3 минути. Додајте сув зачин и исечкан лук. Измешајте и измиксајте со миксер. На крај додајте маслиново амсло, а ако не постите и малку павлака.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text