Домашни кифли со тајна состојка – меки како пена

Домашни кифли со тајна состојка – меки како пена

За тестото да биде меко, а со самото тоа и кифлите, во тестото додајте лажица оцет. Ќе ги добиете најмеките кифли!

Состојки:

 • 500 мл млако млеко
 • 850 гр брашно
 • 1,5 лажичка сув квасец или 15-20 гр свеж
 • 2 лажички шеќер
 • 1 јајце
 • 1 белка
 • 100 мл масло
 • 1 лажица оцет
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1,5 лажичка сол

Состојки за премачкување:

 • 1 жолчка
 • 1 лажица млеко
 • 1 лажица оцет
 • малку сусам за посипување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Уради сама“:

https://youtu.be/_J3gw47bcP8

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте