Ако месото е жилаво – Евтина намирница го прави меко и сочно

Ако месото е жилаво – Евтина намирница го прави меко и сочно

Ако месото кое сте го купиле е малку тврдо или жилаво, се што ви треба е еден трик.
Ставете во шерпата малку сода бикарбона, така брзо ќе се развари и ќе омекне.
Пробајте, длеува.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории