Прженици од рерна: Од бајат леб направете вкусен доручек или вечера

Прженици од рерна: Од бајат леб направете вкусен доручек или вечера

Вкусни прженици од рерна…

Состојки:

  • 5 парчиња леб
  • 2 јајца
  • 1 дл млеко
  • 2 лажици кисела павлака Пекабела
  • 1 лажица кајмак
  • малку сол
  • семки
  • сусам

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца, па додајте млеко, павлака, кајмак, семки, сусам, посолете и убаво соединете. Потопете го секое парче леб во смесата и редете на плех. Печете на 220 степени додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте