Посен ручек – брзо и вкусно

Посен ручек – брзо и вкусно

Посното јадење може да биде вкусно, ако се подготви на овој начин.

Состојки:

 • 2 главици лук
 • 1 главица кромид
 • 1 тиквица
 • 2 црвени пиперки
 • 2 зелени пиперки
 • 200 гр домати
 • 100 мл бело вино
 • 450 гр зготвена леблебија
 • сол
 • бибер
 • 1/2 лажичка пипер

Начин на подготовка:

 1. Издинстајте кромид и праз. Додајте пиперки и тиквици. Динстајте 10 минути. Потоа додајте домати, посолете, побиберете и додајте вино.

   

 2. Крчкајте 20 минути. На крај додајте пипер и леблебија.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте