Пилешко запечено во јогурт со макарони

Пилешко запечено во јогурт со макарони

Брз и евтин ручек за целото семејство.

Состојки:

 • 350 гр макарони
 • 500 гр пилешки гради
 • 600 мл јогурт
 • 3 јајца
 • 1 лажичка сув зачин
 • 1,5 лажичка слатка зачинска пипер
 • 1,5 лажичка лук во прав
 • 3 лажици масло
 • 60 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото исечкајте го на крупни коцки, па додајте масло, сув зачин, зачинска пипер и лук. Убаво соединете. Потоа намастете тепсија, ставете макарони, па преку ставете месо.

   

 2. Јајцата разматете ги, па додајте рендан кашкавал, посолете по вкус и ставете јогурт. Убаво измешајте, па прелијте преку месото. Покријте со алу фолија и печете во загреана рерна на 190 степени 25 минути. Потоа тргнете ја фолијата и вратете да се запече уште 15-20 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте