Фереро бомбици – Евтин и брз рецепт

Фереро бомбици – Евтин и брз рецепт

Направете Фереро бомбици.

Состојки:

 • 200 гр. наполитанки со лешник
 • 300 гр. сечени печени лешници
 • 200 гр. маргарин
 • 200 гр. чоколадо
 • 200 гр. чоколадо за прелив
 • 90 гр. маргарин
 • 1 лажица мед
 • сечени лешници за горе

Подготовка:

 1. Се ронат наполитанките и се додаваат сечените лешници.
 2. Се мати маргаринот со чоколадото и се додаваат на наполитанките.
 3. Се убаво се соединува и се прават бомбици.
 4. Се оставаат во ладилник да се стегнат.
 5. Се топи чоколадо со маргаринот и мед, па се ставаат со лажица топчињата во преливот.
 6. Се редат во корпи и се ставаат лешници горе.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки