Кремаст колач со чоколадно млеко и богат фил: Едноставно, сочно, вкусно

Кремаст колач со чоколадно млеко и богат фил: Едноставно, сочно, вкусно

Уживајте во меки, кремасти залаци…

Состојки за бисквит:

 • 6 белки
 • 1 ванилин шеќер
 • 6 лажици шеќер
 • 6 жолчки
 • 6 лажици брашно
 • 2 лажици какао
 • 1 прашок за печиво
 • 100 мл масло
 • малку чоколадно млеко

Состојки за фил:

 • 500 гр кисела павлака
 • 125 гр шеќер во прав
 • 250 мл слатка павлака
 • 300 гр мелени бисквити

Состојки за глазура:

 • 250 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Разматете ги состојките за бисквит, префрлете во сад за печење. Печете на 200 степени 15-20 минути. Бисквитот потоа прелијте го со чоколадно млеко.

   

 2. Разматете павлака и шеќер, посебно разматете слатка павлака, потоа соединете и додајте бисквити. Мешајте додека не се соедини. Потоа филувајте го бисквитот. Измиксајте слатка павлака па ставете преку филот.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте