Енергетски плочки од 3 состојки

Енергетски плочки од 3 состојки

Направете енергетски плочки од 3 состојки.

Состојки:

  • 12 урми
  • 1 1/2 шолји (од 250 мл) ореви, бадеми и лешници(или едно од нив)
  • 150 гр. темно чоколадо

Подготовка:

  1. Се чистат урмите од коската, се ставаат во млака вода 5 минути.
  2. Се става хартија за печење во мал плех.
  3. Се ставаат урми во блендер со ореви, лешници и бадеми и се мати минута.
  4. Се става смесата на хартијата и се рамни, се топи чоколадото и се става горе, па се стега се во ладилник 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко