Гибаница од стар леб

Гибаница од стар леб

Направете вкусна гибаница од стар леб.

Состојки:

  • 300 гр. стар леб
  • 250 гр. сирење
  • 4 јајца
  • 1 шолја млеко
  • малку масло, сол и бибер

Подготовка:

  1. Се сече лебот на кришки.
  2. Се мешаат во чинија сирење, јајца, млеко, масло и сол и бибер.
  3. Се ставаат кришките во таа смеса убаво да впијат.
  4. Се става лебот во тепсија, а горе врз него остатокот од смесата.
  5. Се пече на загреана рерна на 200 степени 30 минути.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки