Млечни коцки: Мек и сочен колач

Млечни коцки: Мек и сочен колач

Мек и сочен колач кој ќе го обожавате!

Состојки за кори:

 • 6 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 5 лажици масло
 • 5 лажици меко брашно
 • 2 лажици какао
 • 5 гр прашок за печиво

Состојки за фил:

 • 1 л млеко
 • 8 лажици густин
 • 5 лажици шеќер
 • 250 мл млечна слатка павлака

Состојки за прелив:

 • 100 гр црно чоколадо
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 3 лажици масло
 • 8 лажици млеко

Начинот на подготовка погленете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Домашни рецепти“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт