Посно јадење: Зачинет компир од рерна

Посно јадење: Зачинет компир од рерна

Вкусно посно јадење од компири.

Состојки:

  • 800 гр компири
  • 2 чешниња лук
  • 3 лажици маслиново масло
  • 2 гранчиња рузмарин
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Компирите измијте ги, исушете ги, преполовете ги по должина и наредете ги во плех обложен со масна хартија. 
  2. Лукот излупете го и изрендајте го ситно, додајте прстофат сол. Измешајте со маслиново масло, а потоа додајте иситнет рузмарин. 
  3. Прелијте ги компирите и печете ги во рерна загреана на 180 степени околу 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт