Пoгачи 3 пати поздрави од оние со бело брашно – Меки, брзи и вкусни

Пoгачи 3 пати поздрави од оние со бело брашно – Меки, брзи и вкусни

Направете вкусн и погачи со брашно од спелта кое е поздраво од белото и е совршена замена за него.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 180 гр. брашно од спелта
 • 150 гр. кисело млеко
 • 50 гр. сирење
 • 45 гр. кашкавал
 • 1 лажиче сода
 • ленено семе, мак и сусам

Подготовка:

 1. Се матат јајца во сад со брашно, ситнето сирење и рендан кашкавал.
 2. Се става содата во млеко и откако ќе се активира се става во другите состојки.
 3. Се меша добро да се добир густа смеса која е леплива, а потоа се оформуваат мали погачи на хартија на плех.
 4. Се ставаат горе ленено семе, сусам и мак и се печат на 200 степени на загреана рерна додека не добијат убава златна боја.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки