Намалува холестерол и ризик од остеопороза – Зеленчук кој треба често да го додавате во јадења

Намалува холестерол и ризик од остеопороза – Зеленчук кој треба често да го додавате во јадења

Целерот е здрав зеленчук полн витамини кој треба често да го внесуваме во телото.
Сите негови делови се користат, и совршено оди со многу јадења.
Има магнезиум, фосфор, витамини Б и Б6, Витамин Ц, влакна и калциум, се користат и стеблото и листот и плодот.
Целерот е многу здрав и намалува хронични болести и воспаленија.
Богат е со витамин К кој штити од остеопороза, а воедно и со недостаток на витамин К може да дојде до крварење од носот, крварење или склоност кон повреди.
Го подобрува и имунитетот и го намалува ризикот од рак.
Го намалува и холестеролот, претставува и моќен афродизијак.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки