Посни ќофтиња од грав

Посни ќофтиња од грав

Вкусно јадење за посните денови…

Состојки:

  • грав
  • масло
  • праз
  • сусам
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Обварениот грав исцедете го од вода и со раце добро изгмечете го. Посолете па правете топчиња, ќофтиња.
  2. Исечкајте и пропржете праз на масло, побиберете, па распоредете го празот на тепсија. Преку наредете ќофтиња од грав, посипете со сусам по желба, поклопете и печете. За време на печењето проверувајте да не загорат ќофтињата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт