Домаќинска пита со месо: Проверено подобра од бурек

Домаќинска пита со месо: Проверено подобра од бурек

Ако организмот ви бара калорично јадење, ова е вистинскиот рецепт за вас.

Состојки за кори:

 • 800 гр брашно
 • 1 лажица сол
 • 400 мл млака вода
 • свинска маст

Состојки за фил:

 • 350 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 2 лажички сув зачин
 • 2 лажички сол
 • 2 лажички бибер

Состојки за прелив:

 • 1/2 лажица маст
 • 50 мл ладна вода

Начин на подготовка:

 1. Состојките за кори соединете ги и замесете. Кога ќе нарасне, одвојте на 20 мали делови. Секој дел развлечете го во мал круг. Состојките за фил соединете ги.

   

 2. Круговите развлечете ги во кори, премачкајте со растопен путер. Процедурата е 10 кори, па фил, па 10 кори.

   

 3. Печете на 200 степени 30-35 минути. Потоа прелијте со прелив.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт