Деликатес: Ослич од рерна

Деликатес: Ослич од рерна

Направете вкусна роба ослич од рерна.

Состојки:

 • 1 кг. ослич
 • 150 мл. маслиново масло
 • 10 мл. вода
 • 1/2 лажички вегета
 • сол и бибер
 • 1 лажица магдонос
 • 1 лажичка лук во прав
 • сок од пола лимон

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 200 степени.
 2. Се мие рибата која треба да биде без опаш и без глава.
 3. Се меша маслиново масло со магдонос и зачини, лук и сок од лимон.
 4. Се става рибата во плех, па се става маслото.
 5. Се става вода во тепсијата.
 6. Се пече 30 минути со вртење.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки