Пита полна шампињони и кремав фил

Пита полна шампињони и кремав фил

Направете вкусна пита со шампињони, која веднаш ќе се изеде.

Состојки:

 • 500 гр. готови кори за пита
 • 1 кг. шампињони
 • 2 главици кромид
 • 2 чаши кисела павлака
 • 3 јајца
 • 1 мала шолја масло
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се динста на масло ситно сечениот кромид, во тава и му се додава малку вода.
 2. Се ставаат измиените и сечени шампињони, па се динста се заедно да испари водата, се ставаат и сол и бибер, се крчка и меша и се трга од оган кога водата е испарена.
 3. Се лади малку.
 4. Се прави фил од киселата павлака со три јајца, мала шолја масло и сол.
 5. Се реди во плех кора, па се премачкува со филот, па пак кора, па фил, па трета кора, а на неа смеса од шампињони.
 6. Така се редат сите кори една на друга, или пак се виткаат ролни по избор.
 7. Се печат на 200 степени на загреана рерна, додека поруменат.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула