Витамин Б2 – Многу е важен за телото особено во пубертет

Витамин Б2 – Многу е важен за телото особено во пубертет

Витаминот Б2 е многу важен за телото и уште е познат како рибофлавин.
Тој е член на семејството витамини Б комплекс, одговорен за неколку важни функции во телото, односно за системот за варење, за телото подобро да го апсорбира витаминот Б6, за метаболизмот, растот и развојот особено во пубертетот.
Главни извори се млекото, јајцата и млечните производи воопшто.
Јадете често и житарки, авокадо, печурки, како и риба.
За мажите препорачан дневен внес е 1,3 милиграми, а за жените 1,1 милиграми.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула