Совршено за со компири: Пилешки стапчиња со пиперки

Совршено за со компири: Пилешки стапчиња со пиперки

Направете пилешки стапчиња со пиперки.

Состојки:

 • 500 гр. пилешко месо
 • 2 црвени пиперки
 • 2 лажици брашно
 • 1 јајце
 • 20 парчиња сечен кашкавал
 • сол, бибер и вегета

Подготовка:

 1. Се меле месото, се става во чинија со зачините.
 2. Се сечат ситно пиперките, се додаваат со јајце и брашно.
 3. Се става малку масло на рацете и се прават мали плескавици.
 4. Се сечат потоа на стапчиња,
 5. Се пржат на загреано масло на тава.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула