Ако смесата за палачинки ви е ретка и ви се кинат – Два начини да ја спасите

Ако смесата за палачинки ви е ретка и ви се кинат – Два начини да ја спасите

Сите сакаме палачинки, а ова е спас ако смесата ви е ретка.
Секогаш се мати прво брашното со јајца и млекото.
Имено, ако ви е ретка смесата, не смеете да додадете само лажица или две брашно плус, зошто ќе има грутки.
Треба да додадете мала шолја брашно и да матите со миксер.
Друга можност е да додадете уште едно јајце со малку брашно.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула