Ручек полн зеленчук и пилешко месо – Готов за 15 минути

Ручек полн зеленчук и пилешко месо – Готов за 15 минути

Направете ручек за 15 минути.

Состојки:

 • 300 гр. пилешко месо
 • 150 гр. печурки шампињони
 • 100 гр. моркови
 • 3 пиперки
 • 2 тиквички
 • сол, бибер и црвен пипер
 • 1 лажиле маслиново масло
 • неколку лажици доматно пире

Подготовка:

 1. Се загрева масло на тефлонска тава, се додава месото сечено на коцки.
 2. Се пржи уште 5-8 минути, се ставаат сечените шампињони и морков.
 3. Се динста да омекнат, па се ставаат сечените тиквички. Мое да додадете и зеленчук по избор.
 4. Се ставаат зачини, се динста се заедно и се додава доматно пире.
 5. Се крчка уште неколку минути и ручекот е спремен.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула