Што содржи една мандарина – Богатство од витамини

Што содржи една мандарина – Богатство од витамини

Мандарините се вкусно и здраво овошје полно витамини, особено Ц.
Во само 100 грама мандарини има 35 грама витамин Ц, но содржат и витамини од групата Б.
Има и витамин А кој помага да имаме убава кожа, нокти, коса и здравје на очите.
Мандарините помагаат за слабеење, за дишните патишта, за имунитет.
Со оглед на тоа дека не накачуваат килограми се совршени особено за летниот период.
Тие ни даваат и енергија и ни го забрзуваат метаболизмот.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула