Топла лепиња со намаз од чварки и лук: Оброк кој ќе ве освои

Топла лепиња со намаз од чварки и лук: Оброк кој ќе ве освои

Топла лепиња со намаз од чварки – ова е највкусната вечера!

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 10 гр сув квасец
 • 250-300 мл вода
 • 100 гр сланина
 • 100 гр чварки
 • 3 чешниња лук
 • 1/2 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Направете тесто од квасец, вода, брашно и сол. Оставете да отстои еден час. Чварките, сланината и лукот ставете ги во блендер и направете паста. Нека остане по некое парче.

   

 2. Тестото развлечете го во круг, како за пица, ставете во рерна на 220 степени 15 минути. Кога ќе го извадите тестото, премачкајте со намаз од чварки и сланина.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука