Вкусен колач со лимон и мак

Вкусен колач со лимон и мак

Направете вкусни колачи од лимон и мак.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја шеќер
 • пола прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • 30 гр. мак
 • 1 лимон (кора и сок)
 • 2 шолји брашно
 • 100 гр. бело чоколадо

Подготовка:

 1. Се мешаат сите состојки (освен белото чоколадо).
 2. Се ставаат во калап по желба.
 3. Се печат на 200 степени 40 минути.
 4. Се топи чоколадото и се става горе на оладениот колач.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула