Запечен ориз

Запечен ориз

Вкусно и здраво јадење…

Состојки:

 • 4 лажици масло
 • 3 јајца
 • 600 гр варен ориз
 • 1 лажица сол
 • црн бибер
 • 1 главица кромид

Начин на подготовка:

 1. На две лажици масло испечете кајгана од јајца, извадете и исечкајте на стапчиња.

   

 2. На останатото масло на силен оган пропржете ориз, мешајќи додека не биде добро запечен.

   

 3. Измешајте исечкана кајгана, додајте сол, биебр и исечкан кромид.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука