Мини штрудли со тесто од свинска маст: Незаменлив десерт

Мини штрудли со тесто од свинска маст: Незаменлив десерт

Одличен десерт, вкус кој ќе ве врати во детството.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 1 ванилин шеќер
 • 200 гр свинска маст
 • 1 павлака
 • 1/2 рендана кора од лимон
 • 1/2 прашок за печиво
 • џем по вкус

Начин на подготовка:

 1. Разматете маст, павлака, ванилин шеќер и кора од лимон. Додајте брашно и прашок за печиво па замесете тесто. Развлечете на широки ленти, премачкајте со џем, свиткајте и исечкајте облици.

   

 2. Печете 10-12 минути на 200 степени. Посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука