Авокадо – Цар на летото и зимата

Авокадо – Цар на летото и зимата

Авокадото е многу корисно и здраво и оди совршено со многу јадења.
Има витамини Ц, Б6, лутеин, протеини, диетални влакна во себе.
Има и бакар, магнезиум, протеинска киселина, како и витамин Е.
Авокадото помага да топиме сало и да слабееме, па совршен е оспбено во лето.
Авокадото помага да се намали холестеролот во телото и триглицеридите.
Помага и да се намалат симптомите на артритис, а помага и за сјајна кожа и коса.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки