Вкусна салата на траки

Вкусна салата на траки

Направете вкусна салата.

Состојки:

 • 300 гр. тестенини
 • 150 гр. пченка од конзерва
 • 250 гр. шунка сечена
 • 200 гр. кашкавал сечен
 • 1 кисела павлака
 • 250 гр. мајонез
 • 5 кисели краставички
 • 3 лажици кечап
 • 100 гр. фета сирење
 • сол, босилек и оригано

Подготовка:

 1. Се варат тестенините и се цедат.
 2. Се обарува пченката и се меша исцедената пченка потоа со тестенините.
 3. Се става и мајонез, павлака и ронето фета.
 4. Се ставаат сечени шунка и кашкавал на траки, сечени кисели краставички исто така на траки.
 5. Се ставаат зачини и кечап.
 6. Се меша и лади салатата.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула