Крие цела ризница витамини – Моќен зеленчук

Крие цела ризница витамини – Моќен зеленчук

Пашканатот е зеленчук кој изобилува со витамини.
Иако на прв поглед може да биде помешан со корен на магдонос, тој расте и до 40 сантиметри во должина, за разлика од оној на магдоносот кој достигнува 20 сантиметри.
Има витамини Б, Ц и Е во себе и минерали како магнезиум, но и влакна.
Се сметал за основна намирница во Европа во 18 век.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки