Богата крем салата од неколку состојки – Пилешко со бадеми

Богата крем салата од неколку состојки – Пилешко со бадеми

Направете вкусна салата со пилешко месо.

Состојки:

  • 300 гр. варени пилешко
  • 3 лажици мајонез
  • 1 лажица лимонов сок
  • 1/4 лажички бибер
  • 2 лажици бадеми сечени
  • струк ситно сечен целер

Подготовка:

  1. Се пржат благо бадемите во тава.
  2. Внимавајте зошто бадемите брзо горат.
  3. Се мешаат во чинија мајонез, бибер и сок од лимон.
  4. Се става во сад сеченото варено пилешко месо, сечен целер и сечени бадеми, па крем дресингот и се меша.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки