Тестенини со павлака и печурки

Тестенини со павлака и печурки

Направете вкусни тестенини со печурки и павлака.

Состојки:

 • 350 гр. тестенини
 • 300 гр. печурки
 • 250 мл. павлака
 • 50 мл. млеко
 • 30 гр. маргарин
 • 1 коцка пилешки бујон
 • 1 лажиче сенф
 • 3 лажици пармезан
 • бибер и сол

Подготовка:

 1. Се варат тестенините со солена вода и се цедат.
 2. Се пржат печурките на маргарин и се додаваат зачини.
 3. Павлаката се мати со млеко и сенф, па се става пилешкиот бујон.
 4. Се згуснува, се додаваат печурките потоа внатре.
 5. Се меша се со тестенините и се служат.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула