Обланди со ореви и бело чоколадо

Обланди со ореви и бело чоколадо

Обланди со ореви и бело чоколадо, брз и вкусен десерт.

Состојки:

  • 1 поголема обланда
  • 100 гр мелени ореви
  • 100 гр бело чоколадо
  • 1 л млеко
  • 700 гр шеќер
  • рум

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете млеко, додајте шеќер, гответе на слаб оган околу еден час. Пред крај додајте ореви и чоколадо. 
  2. Кога ќе згусне додајте неколку капки рум. Секој лист обланда премачкајте го со фил и залепете еден преку друг. 
  3. Откако ќе ги филувате обландите, притиснете со нешто тешко и оставете преку ноќ.

Уживајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука