Како да одберете зелка и како се чува – Вака ќе биде вкусна

Како да одберете зелка и како се чува – Вака ќе биде вкусна

Зелката е вкусна намирница, популарна во многу краеви во светот.
Кога бирате зелка, многу е важно обликот на главицата да биде правилен.
Листовите се користат цели, сечени или рендани, свеи, за варење или прење.
Зелката се чува во ладилник, ако е веќе исечена, замотана во проѕирна фолија.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула