Мека и крцкава: Турска лисната путер погача

Мека и крцкава: Турска лисната путер погача

Ако сте љубители на лиснати погачи, ова рецепт за вас!

Состојки:

  • 800 гр брашно
  • 40 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 2 лажички сол
  • 1 прашок за печиво
  • 50 мл масло
  • 200 мл млеко
  • 100 мл вода
  • 200 гр путер за премачкување
  • 1 жолчка за премачкување

Начинот на подготвка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула