Брашно од спелта – Крие ризница витамини и минерали

Брашно од спелта – Крие ризница витамини и минерали

Брашното од спелта е многу вкусно и здраво и е совршена замена за бело брашно.
Спелтата е житарка со потекло од Јужна Азија, многу е здрава и помага на телото.
Ова брашно има многу диетални влакна и протеини, слично е на интегралното пченично брашно.
Од него се прават леб, разни кекси, тестенини и пекарски производи.
Има многу минерали како фосфор, бакар, манган, ниацин, како и протеини и влакна.
Во себе има и многу витамин Б2.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула