Салата од туна и краставички

Салата од туна и краставички

Вкусна оброк салата за ручек или вечера.

Состојки:

  • 150 гр сирен намаз
  • 150 гр мајонез
  • 2 конзерви туна
  • 200 гр свежи краставици
  • 200 гр тестенини
  • сол
  • црн бибер
  • 1 лажица сув зачин

Начин на подготовка:

  1. Од намазот и мајонезот направете лесен сос, зачинете со сол, бибер и зачин. Туната иситнете ја и измешајте ја со свежи краставици исечкани на коцки. Тестенините згответе ги и изладете ги, додајте туна и краставици и се заедно прелијте со веќе подготвениот сос.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула