Пилешко на кубански начин – пикантно и егзотично

Пилешко на кубански начин – пикантно и егзотично

Ако сакате да испробате нешто ново, ова е рецепт за вас!

Состојки:

 • 500 гр пилешки батаци
 • кора од портокал
 • кора од лимон
 • сок од портокал
 • сок од лимон
 • 50 мл маслиново масло
 • 1/2 лажичка кумин
 • 1/2 лажичка оригано
 • 1/2 лажичка бибер
 • 20 гр магдонос
 • сол
 • 5-6 чешниња лук
 • 1/2 лажичка димена пиперка

Начин на подготовка:

 1. Излупете ги корите од портокалот и лимонот. Ставете во блендер. Исцедете сок од портокал и половина лимон. Додајте маслиново масло, кумин, оригано, сол и бибер. Додајте сечкан магдонос. Потоа лук и димена пиперка. Сѐ измиксајте во блендер.

   

 2. Земете парчиња пилешко и извалкајте ги во маринада. Оставете најдобро преку ноќ. Печете во рерна или во тава.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула