Моќен чај за кој малкумина знаат – Помага за сериозни и тешки болести

Моќен чај за кој малкумина знаат – Помага за сериозни и тешки болести

Многумина не знаат дека стеблото на маслинките е многу лековито и дека самите листови кријат лековити својства.
Од нив се прави чај кој помага при хроничен умор, анксиозност и стрес.
Помага и при херпеси, хепатит Б, дифтерија, чир на желудник и маларија.
Помага и за грип, вируси и воспаленија на белите дробови.
Ви требаат 15 суви листови од маслинки и 2-3 децилитри врела вода.
Листовите треба да се соберат на пролет, и да се сушат надвор.
Се сушат добро и се ставаат во стаклена тегла на ладно место.
Ставете 15 до 20 листови во врела вода(2-3 децилитри) околу 10 минути.
Се цеди кога е готово и се лади 15 минути, па се додава по вкус лимонов сок или пак мед.
Се зема неколку седмици за да има ефект.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула