Колач за 15 минути – Брз десерт со два фила за мали пари

Колач за 15 минути – Брз десерт со два фила за мали пари

Направете вкусен колач за 15 минути.

Состојки:

 • 1 л. млеко
 • 150 гр. гриз
 • 250 гр. маргарин
 • 1-2 лажици какао
 • 200 гр. шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 кора од лимон
 • пола лимон(сок)
 • бисквити

Подготовка:

 1. Се вари млеко со шеќер, се става маргарин и се чека да се стопи.
 2. Се става и гризот, се вари се заедно.
 3. Се дели смесата на два дела, во едниот се става какао, а во другиот ванилин шеќер, рендана кора од лимон и лимонов сок.
 4. Се ставаат бисквити на плех, па белиот крем, па бисквити па црниот фил.
 5. Се лади и служи.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула