Јајца со кашкавал и зеленчук – Деликатес во тава

Јајца со кашкавал и зеленчук – Деликатес во тава

Направете вкусни јајца со кашкавал и зеленчук.

Состојки:

 • 2 црни патлиџани 1 тиквичка
 • 1 лажиче црвен пипер
 • 1 лажиче сечен магдонос
 • 2 компири
 • 4 јајца
 • 30 гр. кашкавал гауда

Подготовка:

 1. Се лупи компирот, се сече на коцки и кратко се обарува.
 2. Се рендаат црните патлиџани без кора, заедно со тиквичката.
 3. Се ставаат на загреано масло во тава, се динстаат, се става црвен пипер и сол, па магдонос ситно сечен.
 4. Се става и варениот компир.
 5. Се меша и крчка малку, па се ставаат јајцата.
 6. Се става кашкавалот горе, се става капак и се пржи ручекот неколку минути.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула