Чорба од цвекло и мајчина душица – Го закрепнува организмот

Чорба од цвекло и мајчина душица – Го закрепнува организмот

Направете вкусна чорба од цвекло.

Состојки:

 • 1 кг. цвекло
 • 1 л. вода
 • 1 лажиче масло
 • 1 главица кромид
 • 1 лажица вегета
 • 1 прстофат мајчина душица
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се става свеклото со кора во шерпа со вода да се вари.
 2. Во друг сад се запржува на лажиче масло сечениот кромид со мајчина душица.
 3. Кога ќе омекне цвеклото се лупи и со кромидот се блендира.
 4. Се прелива испасираната смеса со вода, се става бибер и сол, вегета и се вари десет минути.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула