Бели Киндер коцки: Кремаст десерт со фантастичен вкус

Бели Киндер коцки: Кремаст десерт со фантастичен вкус

Брз десерт, ќе ве освои на првиот залак.

Состојки за кора:

 • 300 гр бисквити
 • 1 дл млеко

Состојки за фил:

 • 1/2 л млеко
 • 6 лажици оштро брашно
 • 4 лажици шеќер
 • 1 маргарин
 • 200 гр шеќер во прав
 • 150 мл млеко во прав

Начин на подготовка:

 1. Половина литар млеко згответе со 6 лажици оштро брашно, 4 лажици шеќер. Кога ќе се излади додајте пенасто разматен маргарин со 200 гр шеќер во прав и во тоа додајте 150 гр млеко во прав.

   

 2. Во плех наредете два реда бисквити и пропрскајте со млеко, преку тоа ставете фил. Колачот декорирајте го со 200 гр шлаг и малку сечкани лешници.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула